top of page

5 Trendów w Rekrutacji IT w 2023

Wszelkie analizy ekonomiczne wskazują, że rok 2023 będzie rokiem globalnego kryzysu. Recesja prawdopodobnie dotknie również obszar rekrutacji. Już pod koniec zeszłego roku obserwowaliśmy mniejszą ilość odbywających się procesów rekrutacyjnych w branży IT. Z kolei o masowych zwolnieniach w Big Tech krzyczały nagłówki niemal wszystkich serwisów informacyjnych. Co będzie działo się w takim razie w obszarze rekrutacji w czasach spowolnienia gospodarczego? W tym kontekście przygotowałam dla Was zestawienie najważniejszych trendów, z którymi z dużym prawdopodobieństwem zetkniemy się w nadchodzących miesiącach.


Jeden z głównych trendów, który z pewnością będzie się rozwijał w najbliższych miesiącach jest zjawisko, które możemy określić mianem „Work – life integration„, czyli najprościej mówiąc możliwości łączenia obszaru zawodowego i prywatnego bez straty dla żadnego. To zjawisko jest kształtowane głównie przez młode pokolenie wkraczające dopiero na rynek pracy, dla którego liczy się przede wszystkim elastyczność. Osoby z tej grupy (tzw. new collars) nie wyobrażają sobie żadnych wyrzeczeń związanych z wykonywaniem pracy zawodowej. Dążą do tego, aby życie zawodowe współgrało przede wszystkim z nimi samymi: ich osobowością oraz wizją życia. Na szczęście coraz więcej organizacji dostrzega te oczekiwania i potrafi na nie odpowiedzieć.

Różnorodność

W roku 2023 pojawi się jeszcze więcej, zapoczątkowanych i z powodzeniem realizowanych w latach ubiegłych, programów włączających do sektora IT grupy wiekowe 50+. Będziemy stawiać na otwartość i akceptację, także w kontekście tzw. neuro – różnorodności (Autyzm, Asperger, ADHD). Szansę na dołączenie do świata IT i odnalezienia w nim swojego miejsca otrzymają również osoby z różnymi trudnościami i deficytami.


Nieoczywiste benefity


Jest szansa, że w 2023 pracodawcy postawią na nieoczywiste benefity, dopasowane do oczekiwań jednostki, którymi organizacje będą próbowały skusić potencjalne talenty z rynku. Tajemnicą poliszynela jest, że w sektorze IT benefity to podstawa, bez których większość kandydatów nie zainteresuje się ofertą pracy. Najczęściej benefity występują w formie podstawowej (ubezpieczenie, opieka medyczna, Karta Multisport), a dodatkowo, w zależności od możliwości organizacji, pracownikom są zapewniane benefity dodatkowe takie jak np. budżet na doskonalenie językowe czy inne szkolenia, dopłaty do przedszkola dla dziecka itp. Coraz więcej organizacji będzie prawdopodobnie wyznaczało także określony budżet na benefity i to pracownik będzie decydował, na co chce go przeznaczyć. Jednym z nieoczywistych benefitów mogłoby być np. szkolenie z zakresu umiejętności zarządzania swoim budżetem domowym. Z rozmów z pracodawcami wynika, że to dość rzadka umiejętność wśród pracowników. Dotychczas pojawiła się w kilku firmach jako benefit w formie warsztatów dla pracowników. W roku 2023 wiele organizacji prawdopodobnie poszerzy działania w tym zakresie.

Zmierzch CV


Myślę, że mamy do czynienia ze zmierzchem tzw. cefałek i w roku 2023 będziemy coraz bardziej odchodzić od konieczności przesłania przez kandydata swojego CV na rzecz koncentracji na badaniu kompetencji kandydata. Senior seniorowi nie równy, a 5 lat doświadczenia jednego kandydata nie jest równoważne do 5 – letniego doświadczenia u drugiej osoby, dlatego będziemy stawiać na testy kompetencji kandydata – to coś znacznie więcej, niż suche informacje wpisywane w swoje CV.


Kompleksowe ogłoszenia rekrutacyjne


Bez wątpienia coraz bardziej pożądane na rynku będą kompleksowe ogłoszenia rekrutacyjne. Kiedyś sądzono, że to właśnie krótkie, zwięzłe ogłoszenia z podstawowymi informacjami o stanowisku są atrakcyjne. Uważam jednak, że trend ten się odwróci i że to rozbudowane, kompleksowe ogłoszenia będą stanowiły hot trend przyszłości. Kandydat mający wgląd w szczegółowe informacje nt. oferowanego stanowiska w większym stopniu jest gotowy do aplikacji. Bez niedomówień i poniesionych kosztów na pierwsze etapy rekrutacji.

Last but not least


Ostatnim zjawiskiem, które będziemy obserwować w tym roku (a które ciężko określić mianem trendu) to coraz większe docenianie pracowników w kontekście posiadania przez nich kompetencji miękkich. Z analiz wynika, że pracodawcy coraz większą wagę przywiązują do umiejętności miękkich kandydata.

Wg Badań PIRSONA bardzo pożądanymi przez organizację cechami/umiejętnościami pracownika w kolejnych latach będą: – współpraca, – nastawienie na klienta, – gotowość do własnej ciągłej nauki, – skupienie się na osiągnięciach, – inteligencja kulturowa i społeczna, – umiejętności zarządzania, – adaptacja (umiejętność dostosowania się do zmieniających się warunków).

Czy prognozy się spełnią, z pewnością czas pokaże! Jedno jest pewne. W rekrutacji IT, pomimo spodziewanego spowolnienia gospodarczego, na pewno sporo będzie się działo.
Autor: HR&Business Partner Klaudia Put

Zajmuje się szeroko pojętym doskonaleniem procesów IT od planowania do implementacji, nawiązywaniem relacji z klientami, budowaniem zespołów czy prowadzeniem rekrutacji w zgodzie z wartościami. Klaudia prowadzi również własną praktykę psychoterapeutyczną i udziela wsparcia psychologicznego pracownikom opierając się na terapii akceptacji i zaangażowania. Klaudia wyznaje zasadę, że „za każdym sukcesem stoją ludzie i to empatia, transparentność oraz zrozumienie wzajemnych potrzeb są fundamentalnymi czynnikami porozumienia między ludźmi„.

Kontakt do autorki: klaudia.put@incat.com.pl

93 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page