top of page

Ból Pleców, Karku?

O czym mówi Twoje ciało?


Jesteśmy integralną całością, dlatego to, co odczuwamy, ma swoje przełożenie w ciele. Nasze ciało jest naszym wiernym komunikatorem, przekazującym nam sygnały i informacje. Kiedy odczuwamy ból pleców i karku, nasz organizm komunikuje nam dyskomfort, napięcie i możliwe blokady.
Warto zadać sobie pewne pytania, aby lepiej zrozumieć przyczyny tych doznań:


Co powoduje, że zatrzymujemy się i odczuwamy napięcie, uniemożliwiając swobodny przepływ energii?

  • Czego bardzo pragnę, ale utknąłem/utknęłam na pewnym etapie i nie mogę iść dalej?

  • Do czego zmuszam się wbrew swoim prawdziwym pragnieniom i braku ochoty?

  • Czy próbuję spełniać oczekiwania innych osób, zaspokajać ich potrzeby, które niekoniecznie są zgodne z moimi?

Wewnętrzne dialogi i presja, które słyszymy w naszych umysłach, tylko nasilają napięcie. Przekazy takie jak "postaraj się bardziej", "musisz być lepszy od siebie z wczoraj" pogłębiają nasze napięcie, powodując konieczność mobilizacji i działania. Codziennie budząc się rano, już jesteśmy napięci, zastanawiając się, co się wydarzy i z czym będziemy musieli się zmierzyć. To stałe napięcie prowadzi do wyczerpania i zmęczenia, a ciało reaguje na to poprzez ból. Co więc można zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze, warto odkryć wzorce, w jakich działamy, aby zidentyfikować przyczyny napięcia. Na przykład, napięcie w karku, które uniemożliwia odwrócenie się do tyłu, może być sygnałem, że z jakiś powodów nie chcemy wrócić do przeszłości mamy przekonanie, że należy skoncentrować się na przyszłości i działaniu, nie oglądając się za siebie. Może kluczowym byłoby tutaj powrócenie do tego co się wydarzyło może było trudne, bolesne - przepracowanie tego tematu i akceptacja często może dać spokój i ulgę.

Akcje i reakcje w naszym życiu powodują, że odczuwamy to w ciele. Każda relacja, zarówno z innymi ludźmi, jak i z samym sobą, wywołuje napięcie i reakcje w ciele. Nasze myśli, emocje i reakcje mają bezpośredni wpływ na nasze ciało. Często występują również napięcia mikromięśniowe, które mogą być sygnałem głębiej zakorzenionego napięcia i stresu. Idź naprzód, podejmuj działania, nie oglądaj się za siebie, walcz - dajesz radęTrudna sytuacja, której nie chcemy sobie przypominać, może wywoływać napięcie w karku. Choć lepiej unikać przypominania sobie tych trudnych chwil, nasze ciało pamięta. Zatrzymane emocje, zwłaszcza te związane z uczuciem zawodu, mogą wywoływać napięcie w ciele.

Ból pleców często wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i poszukiwaniem zabezpieczenia. Warto zastanowić się, czy w naszej obecnej sytuacji czujemy się bezpiecznie. Czy nadal musimy stale szukać zabezpieczenia i czy istnieje potrzeba budowania nowego wzorca, który pozwoli nam czuć się bezpieczniej?

Napięcie w ciele jest czasami mechanizmem obronnym, który pomaga nam zatrzymać to, co jest trudne emocjonalnie, aby nie bolało. Jednak utrzymywanie tego napięcia może stać się uciążliwe w dłuższej perspektywie. Ważne jest, aby znaleźć sposób na rozładowanie tego napięcia i znalezienie ulgi.Słysząc w głowie głosy, które nakazują nam "postarać się bardziej" i " być lepszymi od siebie z wczoraj", wewnętrzna presja wzrasta. Jednak należy pamiętać, że te nagrania w naszych umysłach nie są naszym prawdziwym sposobem myślenia. Ważne jest nawiązanie kontaktu z tym, co naprawdę czujemy i odpowiednie zareagowanie na to.


Jeśli nie będziemy podejmować działań w celu skonfrontowania się z tymi trudnościami, będziemy odtwarzać te wzorce i napięcia w naszym życiu. Dlatego ważne jest, aby skontaktować się z tym, co się dzieje w naszym ciele i umyśle oraz podjąć odpowiednie kroki, aby je rozwiązać.

Jeśli czujesz, że coś utyka, że masz coś nieprzepracowane. Zgłoś się do specjalisty. Wspólnie możecie poszukiwać strategii i technik, które pomogą Ci rozładować napięcie, odnaleźć wewnętrzne bezpieczeństwo i budować nowe, bardziej zdrowe wzorce działania.


autor : psycholog, psychoterapeuta Klaudia Put
124 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page