top of page

Dlaczego kolejny krok w karierze nie daje mi satysfakcji i radości mimo lepszych zarobków?

Zaktualizowano: 7 lip 2023


Zrozumienie własnych potrzeb i wartości jest fundamentalnym elementem w procesie osiągania satysfakcji i radości życia.

Ustawienia systemowe, zgodnie z filozofią Bert Hellingera, opisują kompleksowe interakcje pomiędzy członkami systemu, które obejmują zarówno nasze bliskie relacje, jak i większe społeczności, do których należymy. Poprzez badanie tych ustawień, możemy zgłębić ukryte dynamiczne siły, które wpływają na nasze potrzeby i wartości, wpływając na nasze doświadczenia życiowe.Podczas eksploracji naszych ustawień systemowych, możemy zidentyfikować wzorce, które mogą ograniczać nasze zdolności do spełnienia własnych potrzeb i realizacji.


Na przykład, w relacji rodzinnej, może istnieć niewidoczny konflikt między pragnieniem indywidualnego rozwoju a poczuciem lojalności wobec rodziny. DZIAŁAJĄCE NIEŚWIADOME RUCHY ,, MAMO JA ZA CIEBIE.." ,, TATO JA TAK JAK TY..." BLOKUJĄ , UTYKAJĄ.Techniki helingerańskie, takie jak ustawienia rodzinne, mogą stanowić skuteczne narzędzia w odkrywaniu naszych autentycznych potrzeb i wartości. Te techniki angażują naszą intuicję i wewnętrzną mądrość, pozwalając nam na zanurzenie się w naszym wewnętrznym systemie, by lepiej zrozumieć, co jest dla nas istotne.

Praca z ustawieniami systemowymi może również pomóc nam w uwalnianiu ograniczających wzorców i przekonań, które blokują naszą satysfakcję i radość życia. Świadomość tych wzorców pozwala nam na wprowadzanie pozytywnych zmian, które będą wspierać nasze autentyczne potrzeby i wartości. Przykładowo, jeśli dostrzeżemy, że nasza radość życia jest ograniczana przez negatywne przekonania na temat pieniędzy, możemy pracować nad transformacją tych przekonań i otwierać się na obfitość i dobrobyt.
Odkrywanie satysfakcji i radości życia poprzez wykorzystanie ustawień systemowych jest procesem głębokim i wymagającym czasu. Wymaga od nas odwagi, otwartości i gotowości do badania naszego wewnętrznego systemu oraz kontynuowania rozwoju osobistego. Ważne jest, aby podejść do tego procesu z empatią i akceptacją dla siebie, ponieważ może to oznaczać odkrywanie rzeczy, które mogą być trudne lub nieoczekiwane.W ramach pracy z ustawieniami systemowymi, warto także uwzględnić kontekst społeczny, kulturowy i historyczny, w którym się znajdujemy. Nasze potrzeby i wartości są często kształtowane przez nasze doświadczenia związane z naszą przynależnością do grup społecznych, które możemy identyfikować, takich jak rodzina, naród czy kultura. Zrozumienie tych kontekstów może dostarczyć nam większej klarowności w identyfikacji naszych autentycznych potrzeb i wartości.

Podsumowanie: Wykorzystanie ustawień systemowych zgodnie z podejściem helingerańskim może stanowić wartościowe narzędzie w odkrywaniu satysfakcji i radości życia. Przez badanie naszych ustawień systemowych, możemy zgłębiać ukryte wzorce i dynamiki, które wpływają na nasze potrzeby i wartości. Praca z ustawieniami systemowymi wymaga od nas odwagi i gotowości do eksploracji naszego wewnętrznego systemu oraz kontekstu społecznego, kulturowego i historycznego. Odkrywanie naszych autentycznych potrzeb i wartości może prowadzić do większej harmonii, satysfakcji i radości życia.HISTORIA Z ŻYCIA

Jan, młody i ambitny człowiek, przez większość swojego życia gonił za "króliczkiem" sukcesu. Nieustannie dążył do awansów, zdobywania lepszych stanowisk i zdolności. Był przekonany, że osiągając kolejne stopnie w karierze, ostatecznie odnajdzie swoje szczęście i spełnienie.

Jan często myślał o swoich rodzicach i innych członkach rodziny, którzy według niego stracili swój potencjał i nie wykorzystali swoich talentów. To przekonanie podświadomie wpłynęło na niego, tworząc w nim lęk przed straceniem własnego potencjału. Miał wrażenie, że musi nieustannie się rozwijać, aby nie powtórzyć losu swoich bliskich.

Jednak w miarę jak Jan zdobywał kolejne awanse i rozwijał się zawodowo, coraz bardziej odczuwał pustkę i niezadowolenie. Był zaniepokojony, że mimo sukcesów nie odnajduje prawdziwego szczęścia. Postanowił podjąć terapię ustawień, aby zgłębić korzenie swojego niezadowolenia i odkryć swoje autentyczne potrzeby.

Podczas terapii ustawień, Jan odkrył traumy, które nosił z przeszłości swoich rodziców i innych członków rodziny. Dowiedział się o trudnościach, które przeżyli i jak te doświadczenia wpłynęły na nich negatywnie. Ponadto, odkrył także wpływ, jaki życie prenatalne miał na jego własne potrzeby i emocje.

W trakcie terapii Jan zrozumiał, że tak naprawdę pragnie radości i harmonii w swoim życiu. Odkrył, że słońce, dosłownie i metaforycznie, jest dla niego symbolem radości i szczęścia. Potrzebował uczucia, że światło i energia słońca przynosi mu codziennie uśmiech na twarzy i radość w sercu.

Po terapii Jan postanowił odnaleźć to, czego potrzebuje. Zwrócił uwagę na swoje relacje rodzinne, zbudował piękną i pełną miłości rodzinę z żoną i dzieckiem. Dążąc do równowagi między życiem zawodowym a osobistym, znalazł pracę, która umożliwiała mu czerpanie radości z codziennych sukcesów i spełnianie jego autentycznych potrzeb.

Dziś Jan nie goni już za "króliczkiem". Zamiast tego skupia się na tworzeniu harmonii, radości i szczęścia w swoim życiu. Docenia małe rzeczy, które przynoszą mu uśmiech i satysfakcję takie jak terapia ustawień, które pomogły mu odkryć i zaspokoić swoje autentyczne potrzeby.
Podczas terapii ustawień, Jan miał okazję zbadać swoje relacje z rodzicami i innymi członkami rodziny. Używając techniki ustawień systemowych, Jan mógł wizualnie przedstawić swoje relacje z różnymi osobami i zobaczyć, jakie dynamiczne siły wpływały na jego życie.

Dzięki terapii ustawień, Jan był w stanie odkryć i zrozumieć, jak traumy i niezaspokojone potrzeby jego rodziny przeniosły się na niego. Umożliwiło mu to rozdzielenie swojego własnego doświadczenia od doświadczeń innych członków rodziny i pozwoliło zidentyfikować, czego naprawdę potrzebuje, aby być szczęśliwym.

Terapia ustawień pomogła Janowi również w zrozumieniu wpływu życia prenatalnego na jego potrzeby i emocje. Był w stanie zgłębić swoje wczesne doświadczenia, poczucie bezpieczeństwa i braku lub obfitości miłości, które miały istotny wpływ na jego późniejsze wybory i pragnienia.

Dzięki terapii ustawień Jan nabrał świadomości, że potrzebuje radości płynącej z harmonijnych relacji, szczęśliwego życia rodzinnego i realizacji swoich pasji. Nauczył się kierować swoimi decyzjami w zgodzie z tym, co naprawdę czuje i pragnie, a nie tylko dążyć do zewnętrznych sukcesów.Jan zaczął praktykować techniki samoświadomości, takie jak medytacja, mindfulness i journaling, aby utrzymać równowagę i świadomość swoich potrzeb. Stał się bardziej wrażliwy na swoje emocje i intuicję, co pozwoliło mu podejmować decyzje zgodne z tym, co naprawdę daje mu satysfakcję i radość.


Dzięki terapii ustawień Jan odnalazł swoje miejsce i przekonał się, że prawdziwa satysfakcja i radość życia nie wynikają tylko z osiągnięcia kolejnych awansów czy zdobywania lepszych stanowisk. Odkrył, że prawdziwe spełnienie płynie z zaspokajania swoich autentycznych potrzeb, budowania harmonijnych relacji i czerpania radości z prostych, ale pięknych chwil życia rodzinnego, takich jak uśmiech na twarzy żony i dziecka każdego poranka.

Terapia ustawień pomogła Janowi uwolnić się od traumy przeszłości, zrozumieć swoje korzenie i odnaleźć swoją drogę do szczęścia i satysfakcji. Dzięki terapii ustawień, Jan nauczył się akceptować i zrozumieć swoje rodzinne dziedzictwo, ale także uwolnić się od ograniczeń i wzorców, które go hamowały.


W trakcie terapii Jan odkrył, że jego rodzice i inni członkowie rodziny ponieśli stratę swojego potencjału, ale to nie oznacza, że musi się to powtórzyć w jego własnym życiu. Zrozumiał, że ma własny wybór i moc, aby zmienić swoje przeznaczenie.Jan zdecydował się przejść przez proces uzdrawiania, aby uwolnić się od przeszłości i odzyskać pełny potencjał. Pracował nad rozwiązaniem traum, które nosił z życia prenatalnego i z dzieciństwa, korzystając z różnych technik terapeutycznych, takich jak EMDR, psychoterapia poznawczo-behawioralna i praca z ciałem.

W miarę jak Jan zgłębiał swoje traumy, zaczął odczuwać ulgę i uwolnienie. Uzyskał większą klarowność co do swoich potrzeb i pragnień. Odkrył, że głęboko wewnątrz pragnie słońca radości i harmonii, które wynikają z pełnego i szczęśliwego życia.

Dążąc do tego celu, Jan podjął działania, aby wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu. Znalazł równowagę między pracą a życiem osobistym, poświęcając czas na spędzanie jakościowego czasu ze swoją żoną i dzieckiem. Wdrażał zdrowe nawyki, takie jak regularna medytacja, aktywność fizyczna i dbanie o swoje emocje.

Jan stopniowo odzyskał swój utracony potencjał i zaczął cieszyć się każdym dniem, odkrywając radość w prostych rzeczach. Uśmiech na twarzy jego żony i dziecka stał się dla niego najcenniejszym skarbem, który przynosił mu prawdziwe spełnienie i radość życia.

Obecnie Jan prowadzi szczęśliwe życie, kierując się autentycznymi potrzebami i wartościami. Wykorzystuje swoje doświadczenia i nauki, by pomagać innym, którzy również borykają się z traumą i utraconym potencjałem. Jan stał się inspiracją dla innych, pokazując im, że niezależnie od przeszłości, zawsze istnieje droga do odzyskania szczęścia i znalezienia własnego spełnienia.

Historia Jana jest przypomnieniem, że terapia ustawień może być skutecznym narzędziem do odzyskania utraconego potencjału i odnalezienia prawdziwej radości życia. Dzięki terapii ustawień, Jan mógł spojrzeć głębiej w siebie i odkryć korzenie swoich ograniczeń.

Podczas terapii, Jan zgłębił swoje relacje z rodziną i zrozumiał, że traumy, których doświadczyli jego rodzice i inni członkowie rodziny, wpłynęły na jego własne przekonania i zachowania. Przez wiele lat nosił ciężar straconego potencjału swoich bliskich, a to wpłynęło na jego poczucie własnej wartości i motywację do awansów.

Terapia ustawień pomogła Janowi odkryć, że potrzebuje czegoś więcej niż tylko sukcesu zawodowego. Zrozumiał, że wewnętrzne szczęście i satysfakcja wynikają z odkrycia i realizacji swoich prawdziwych pasji i wartości.

Po wielu sesjach terapeutycznych, Jan odkrył, że w głębi serca pragnie ciepła, radości i harmonii. Zrozumiał, że aby osiągnąć pełnię życia, musi otworzyć się na miłość i bliskość z innymi ludźmi. Znalazł pocieszenie w budowaniu pięknych relacji z żoną i dzieckiem, które stały się dla niego fundamentem prawdziwej radości.

Terapia ustawień pozwoliła Janowi również odkryć siłę swojej własnej woli i możliwość przełamania cyklu ograniczeń, które przeniósł z rodziny. Zrozumiał, że nie musi powtarzać historii swoich bliskich, ale może stworzyć własną ścieżkę sukcesu, bazującą na zdrowym poczuciu własnej wartości i zaspokajaniu swoich autentycznych potrzeb.

Po terapii ustawień, Jan przejął kontrolę nad swoim życiem i rozwinął zdolności, które wcześniej pozostawały uśpione. Pracował nad swoim rozwojem osobistym i zawodowym, nie dla zewnętrznych awansów, ale dla własnego spełnienia i realizacji.

Obecnie Jan jest szczęśliwym człowiekiem, cieszącym się każdym dniem. Odkrył, że prawdziwa satysfakcja nie wynika z osiągnięcia kolejnych sukcesów, ale z radości, jaką przynosi codzienne życie i harmonijne relacje z bliskimi.

Jego historia jest inspiracją dla innych, którzy również mogą zmierzyć się z traumą i ograniczeniami przekazywanymi przez rodzinę. Terapia ustawień otwiera drzwi do odzyskania utraconego potencjału i odnalezienia prawdziwej radości i spełnienia w życiuOto pięć przykładów ćwiczeń, które mogą być stosowane w terapii ustawień

:

  1. Ustawienie rodziny w przestrzeni: Pacjent może użyć figurek, znaczników lub innych reprezentacji, aby przedstawić członków rodziny lub innych istotnych osób. Następnie, pod kierunkiem terapeuty, pacjent może ustawić te reprezentacje w przestrzeni, aby odzwierciedlić aktualne relacje i dynamikę w rodzinie. To ćwiczenie może pomóc pacjentowi w identyfikowaniu wzorców, traum i niezaspokojonych potrzeb w rodzinie.

  2. Dialog z reprezentacjami: Pacjent może być zachęcany do prowadzenia dialogu z reprezentacjami członków rodziny lub innych istotnych osób. Mogą zadawać pytania, wyrażać uczucia i komunikować się z tymi reprezentacjami, aby uzyskać większe zrozumienie i rozwiązanie nierozwiązanych konfliktów. Terapeuta może również wcielać się w reprezentacje, aby wspierać proces dialogu i wzmacniać empatię.

  3. Praca z rytuałami: Terapeuta może wprowadzić pacjenta do pracy z rytuałami, które pomagają zintegrować traumy, uzdrowić relacje i zaspokoić niezaspokojone potrzeby. Rytuały mogą obejmować symbole, gesty, ruchy ciała i dźwięki, które mają na celu oczyszczenie, uzdrowienie i przekształcenie negatywnych wzorców.

  4. Odkrywanie traum rodzinnych: Pacjent może być prowadzony w odkrywaniu i uświadamianiu traum rodzinnych, które wpływają na ich życie. Może to obejmować identyfikację i zrozumienie traum, takich jak utrata, przemoc, rozłąka, zdrada itp., które przeniosły się przez pokolenia. Terapeuta może wspierać pacjenta w eksploracji tych traum, aby pomóc w procesie ich uzdrowienia.

  5. Rekonstrukcja związków: Pacjent może być prowadzony w rekonstrukcję związków, które były zaburzone lub przerwane w przeszłości. Terapeuta może używać reprezentacji, aby pomóc pacjentowi w nawoływaniu do obecności i wzmocnienia tych związków, co może prowadzić do uzdrowienia i odnowienia więzi emocjonalnych.

Warto pamiętać, że ćwiczenia te powinny być prowadzone pod nadzorem wykwalifikowanego terapeuty z doświadczeniem.BĄDŹ BLIŻEJ SIEBIE


autor : psycholog, psychoterapeuta Klaudia Put100 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page