top of page

Jak działa terapia ustawień systemowych i praca z terapeutą ?

Zaktualizowano: 5 cze 2023Pozwól, że przedstawię Ci historię Marcina ( imię jest przypadkowe), mężczyzny sukcesu, który nie potrafił cieszyć się z życia i odczuwał brak satysfakcji.


Marcin był człowiekiem z sukcesami zawodowymi. Miał dobrą pracę, wysokie wynagrodzenie i szanowane stanowisko. Ludzie zazdrościli mu ,, fajnego życia". Jednak wewnątrz czuł pustkę i niezadowolenie.


Marcin spędzał większość swojego czasu w pracy, dążąc do kolejnych awansów i osiągnięć. Poświęcał wiele godzin na zdobywanie wiedzy i rozwijanie swoich umiejętności. Był perfekcjonistą i zawsze dążył do doskonałości.

Wkrótce otworzył swoje firmy i wyprowadził bardzo duże obroty.Jednak im bardziej Marcin zdobywał, tym bardziej czuł, że coś mu umyka. Materiałowy sukces nie dawał mu prawdziwej radości i satysfakcji. Brakowało mu głębokiego znaczenia i autentycznego spełnienia w życiu.Czym więcej miał tym mniej go cieszyło. Już nie cieszył się z wakacji , drogiego samochodu - było to dla mnie ,,normalne". Do wszystkiego podchodził zadaniowo.


Podczas terapii ustawień systemowych Marcin odkrył, że jego niezdolność do cieszenia się z życia i brak satysfakcji były związane z pewnymi wzorcami i przekonaniami, które nosił z pokolenia na pokolenie. Przekonanie, że wartość człowieka zależy od osiągnięć i posiadanych rzeczy, ograniczało jego zdolność do doświadczania prawdziwej radości.


Podczas terapii ustawień systemowych Marcin uczył się odkrywać swoje pragnienia, potrzeby i wartości, które niekoniecznie musiały być zgodne z tym, co społeczeństwo uważa za sukces. Zrozumiał, że prawdziwe spełnienie płynie z realizacji własnych pasji i bliskości z bliskimi ludźmi. Wcześniej dążył do kolejnych celi uważając, że to one pokażą mu, że jest wartościowy, godny i poczucie w pełni szczęście.Terapia ustawień systemowych pomogła również uwolnić się od niewłaściwych lojalności i wzorców, które hamowały jego zdolność do czerpania radości z życia. Przepracowywanie tych ukrytych przekonań i traum z przeszłości pozwoliło mu uwolnić się od niepotrzebnego ciężaru i otworzyć się na nowe możliwości.

Dzięki terapii ustawień systemowych nauczył się, że sukces i satysfakcja nie zależą od zewnętrznych osiągnięć, ale od zdolności do doświadczania autentycznego spełnienia wewnętrznego. Odkrył, że radość płynie z bycia sobą, akceptacji własnych potrzeb i czerpania radości z drobnych przyjemności życia.


Jeśli jesteś człowiekiem sukcesu, ale nie potrafisz się cieszyć z życia i odczuwasz brak satysfakcji, terapia ustawień systemowych może być dla Ciebie właśnie tym, czego potrzebujesz. Pozwoli Ci odkryć autentyczną radość i spełnienie poprzez zrozumienie i transformację wzorców, które wpływają na Twój sposób postrzegania sukcesu i szczęścia. Otwórz się na możliwość odkrywania prawdziwego źródła radości i satysfakcji, które tkwi w Tobie samym.


Marcin, zanim odkrył to prawdziwe źródło szczęścia, nie wiedział, czym ono tak naprawdę jest. Był skoncentrowany na zewnętrznych wskaźnikach sukcesu i posiadaniu, a nie na wewnętrznej harmonii i autentycznym spełnieniu.


Innym ważnym wnioskiem jest to, że każdy człowiek ma własną definicję szczęścia. To, co sprawia radość i satysfakcję jednej osoby, może być zupełnie inne dla innej. Dlatego tak istotne jest, aby zwrócić uwagę na swoje wewnętrzne pragnienia, potrzeby i wartości. Dopóki nie poznamy siebie samych i nie odkryjemy, co naprawdę nas uszczęśliwia, może być trudno osiągnąć prawdziwe szczęście.Terapia ustawień systemowych może być niezwykle wartościowym narzędziem w odkrywaniu prawdziwego szczęścia i satysfakcji. Poprzez badanie i transformację wzorców, przekonań i traum z przeszłości, terapeuta pomógł Marcinowi odkryć, czym naprawdę jest szczęście dla niego. To uświadomienie i zrozumienie przyczyn braku satysfakcji pozwoliło mu podjąć kroki w kierunku prawdziwego spełnienia i radości.


Psychoterapeuta, psycholog : Klaudia Put


38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page