top of page

Jak planować aby zrealizować wyznaczone cele? Jak wytrwać nie tracąc motywacji?

Zaktualizowano: 8 kwi 2021


Z końcem roku większość z nas dokonuje podsumowania minionych miesięcy, snując plany na przyszłość i stawiając sobie nowe postanowienia. Jak planować aby zrealizować wyznaczone cele? Jak wytrwać nie tracąc motywacji? Dowiedz się!

Nowy rok to nowe postanowienia. Zastanówmy się dziś gdzie tkwi przyczyna, że większości z naszego zapału do ich realizacji, wystarczy jedynie na kilka tygodni stycznia i z czystym sumieniem składamy dokładnie te same obietnice wraz z kolejnym nowym rokiem.Typowe? Skądś to znasz?


Badania psychologów pomogą nam zrozumieć powody naszego zachowania, a być może pozwolą również skuteczniej realizować tegoroczne zobowiązania. Dotrzymanie każdego postanowienia wymaga samokontroli. Zdanie ociera się o banał, ale samokontrola to termin, który przez badaczy rozumiany jest nieco inaczej niż przez laików.


Jak stawiać cele, jak planować ?

po pierwsze…

1. Nie wszystko na raz!

Postaw sobie 1 konkretny mierzalny cel, według hierarchii celów najważniejszy dla Ciebie! Wypisz na kartce dlaczego chcesz go osiągnąć, jakie niesie on za sobą korzyści. Jeśli będzie Ci na tym bardzo zależało łatwiej będzie w realizacji.

po drugie…

2. Powoli, spokojnie, podziel cel na mniejsze etapy. Za każdą realizację mniejszego postanowienia, wynagrodź się. Wzmocnienie działa bardzo konstruktywnie, wzmacnia motywację i napędza do dalszego działania.

Kluczowym jest aby przejąć samokontrolę, mieć świadomość i panować nad wykonywanymi działaniami.


Dlaczego warto podzielić cel na małe postanowienia?

Samokontrola jest męcząca! Wystarczy jeden niezbyt skomplikowany cel, aby przynajmniej na początku, było Ci, nie oszukujmy się, dość trudno go realizować. Realizacja kilku postanowień na raz, to najprostszy przepis na porażkę.

Z badań psychologów wiemy, że samokontrola przypomina funkcjonowanie mięśni, bo tak jak one, potrafi ciężko pracować tylko przez określony czas i ulega zmęczeniu (pozostałe analogie płynące z tej metafory są takie, że silną wolę można ćwiczyć i wymaga odpoczynku między intensywnym używaniem, zaś po odpoczynku się regeneruje). Dlatego właśnie potrzebujemy chwili wytchnienia między jednym a drugim aktem kontroli zachowania i nie powinniśmy narzucać sobie zbyt wielu celów, które jej stosowania wymagają.

A najważniejsze …

Nie poddawaj się, nawet jak coś się nie udaje w 100 procentach nie jest tak perfekcyjnie jak zakładaliśmy – nie poddawaj się, próbuj dalej, a na pewno dasz radę.Jeśli potrzebujesz wsparcia, pomocy zapraszamy do współpracy. Chcesz wraz ze specjalistą nauczyć się samokontroli, nabywać umiejętność efektywnego planowania i osiągać stawiane sobie cele? Umów wizytę – pracujemy online i stacjonarnie.


psycholog, psychoterapeuta Klaudia Put32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page