top of page

Od Ambitnych celów do Nerwicy Natręctw

Zaktualizowano: 6 cze 2023

O czym Nam mówi ,, MUSZĘ" ?


Co tutaj działa i jakie ma znaczenie ? Czym za to płacisz i do czego tak naprawdę dążysz?
Jaki wewnętrzny głos do Nas gada i co się za nim kryje?


Czy oby na pewno by odnieść Sukces i czuć Szczęście?
Tylko kiedy to będzie? Sprawdź czym za to płacisz....Interesujący temat ? Być może dotyczy Ciebie? Zapraszam do kilku zdań poniżej...


Kluczowymi przyczynami są nieuświadomione konflikty wewnętrzne, które mogą wynikać z naszych wewnętrznych systemówy. Nasze przekonania, wartości i oczekiwania, które są zapisane w naszym "systemie operacyjnym", wpływają na nasze postrzeganie siebie i świata. W dzisiejszym szybkim tempie życia często spotykamy wiele sytuacji stresogennych, które generują trudności i niepokoje.Często uważamy, że aby osiągnąć szczęście i zgodę wewnętrzną, musimy działać, uporać się z trudnościami i osiągnąć więcej. Wierzymy, że dopiero wtedy, gdy osiągniemy określone cele, będziemy wystarczający i zadowoleni z siebie. To ciągłe dążenie do perfekcji i nieustanne wymagania stawiane sobie mogą wpływać na nasze samopoczucie i zwiększać niepokój.

Warto jednak zauważyć, że nasze wewnętrzne przekonania i przekazy, które przyjęliśmy na temat siebie i świata, nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Możemy być niewłaściwie programowani do ciągłego dążenia do doskonałości i nieustannego podkreślania swoich niedoskonałości. To może prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości i zwiększać ryzyko wystąpienia nerwicy.


Dlatego istotne jest świadome spojrzenie na nasze wnętrze i ich ewentualną modyfikację. Możemy zastanowić się, skąd pochodzą nasze przekonania o perfekcji i wystarczalności, czy są one zgodne z naszymi wartościami i potrzebami. Często możemy odkryć, że nasza wartość jako osoby nie zależy od osiągnięć czy zewnętrznych kryteriów, ale od naszej autentyczności i umiejętności akceptacji siebie.


,, Kiedy masz świadomość jesteś bliżej siebie "Czy mnie to dotyczy ?


Gdy czujesz?

 1. Nadmierny niepokój i nieustannie martwisz się o różne sprawy.

 2. Napady paniki, które są nagłe i intensywne, często towarzyszące uczuciu zagrożenia lub utraty kontroli.

 3. Zaburzenia snu, takie jak problemy z zasypianiem, niespokojny sen lub koszmary.

 4. Objawy fizyczne, takie jak szybkie bicie serca, duszność, nadmierne pocenie się, drżenie, nudności lub dolegliwości żołądkowe.

 5. Zwiększona pobudliwość, łatwość irytacji lub napięcie emocjonalne.

 6. Myśli obsesyjne lub natręctwa, które nieustannie przychodzą do głowy i są trudne do kontrolowania.

Objawy perfekcjonalizmu:

 1. Nieustanne dążenie do perfekcji w każdej dziedzinie życia.

 2. Nadmierna krytyczność wobec siebie i innych, zwracanie uwagi na drobne błędy.

 3. Trudności w delegowaniu zadań i przekazywaniu odpowiedzialności innym. ,, Jak sam nie zrobię to dobrze wykonane nie będzie"

 4. Przepracowywanie się i trudności z odpoczynkiem, ponieważ zawsze czuje się, że coś jeszcze należy zrobić.

 5. Silne poczucie winy lub niezadowolenie, gdy cel nie jest osiągnięty w sposób perfekcyjny.Będę doskonały, będę perfekcyjny!


Czy Nerwica pod kątem perfekcjonizmu może być atutem w osiągnięciu sukcesu ?

Należy dokonać rozróżnienia między neurotycznym perfekcjonizmem a normalnym podejściem do życia. Bycie dokładnym, ambitnym i pracowitym to nic złego. Ważne jest jednak pamiętanie, aby nie przekroczyć tej cienkiej granicy i nie popaść w pułapkę perfekcjonizmu. Perfekcjonizm jest cechą osobowościową, ale gdy występuje w większym stopniu, może destrukcyjnie wpływać na funkcjonowanie jednostki i utrudniać jej harmonijne uczestnictwo w społeczeństwie.

Osoby perfekcjonistyczne często stawiają przed sobą bardzo wysokie cele i dążą do ich osiągnięcia. Często odnoszą sukcesy w tej sferze, ale kosztem swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Kierują się przekonaniami typu "muszę...", "powinienem...", "wszystko albo nic...", narzucając sobie liczne obowiązki i nakazy, co prowadzi do przeciążenia i wyczerpania.

Mogą osiągnąć wiele i zyskać wiele sukcesów, ale mimo to nigdy nie są zadowolone z siebie. Nie doświadczają radości życia, ponieważ zawsze pragną więcej i więcej. Często odczuwają ulgę po zakończeniu zadania, zamiast cieszyć się z jego osiągnięcia. Nie potrafią cieszyć się tym, co osiągnęły. Porównywanie się z innymi, ciągłe napięcie, lęk oraz objawy psychosomatyczne są powszechne. Początkowy perfekcjonizm jako cecha osobowości może przekształcić się w zaburzenia osobowości. Wysokie standardy wymagają perfekcjonizmu nie tylko od samego siebie, ale również od innych. Stała presja ma wpływ nie tylko na komfort psychiczny, ale również na relacje interpersonalne.

Warto pamiętać, że perfekcjonizm może przynosić sukcesy w pewnych dziedzinach, ale równocześnie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia. Ważne jest rozwijanie umiejętności radzenia sobie z perfekcjonizmem poprzez akceptację nieperfekcji, ustalanie realistycznych celów oraz dbanie o równowagę między pracą a odpoczynkiem.


Ważne jest zrozumienie, że dążenie do sukcesu i wysoka ambicja są naturalne i zdrowe, o ile są umiarkowane i realistyczne. Jednak gdy ambicje stają się obsesyjne i nieustannie przewyższają możliwości jednostki, mogą powodować poważne konsekwencje dla jej zdrowia psychicznego. Dlatego istotne jest zachowanie równowagi, akceptacja własnych ograniczeń oraz dbanie o własne samopoczucie i dobrostan emocjonalny.


Pamiętaj pierwszym etapem jest świadomość i chęć pracy, poznania siebie i swoich mechanizmów.


Jaki ruch tu działa i gdzie ma swój początek , w jakim celu?


Po co to wszystko , o czym mówi i czym za to płacisz.

psycholog, psychoterapeuta


Klaudia Put


124 wyświetlenia0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page