top of page
  • klaudiaput005

Psychoterapia - Odkryj swoje wewnętrzne dziecko i zacznij żyć pełnią życia

Zaktualizowano: 8 kwi 2021

Główną przyczyną wypierania uczuć przez dzieci są krzywdy i okrucieństwa wyrządzane im przez dorosłych (Miller, 1995).

Nigdy nie jest za późno na uzdrowienie relacji z Wewnętrznym Dzieckiem będącej źródłem naturalnej motywacji i siły do życia. Czym jest terapia wewnętrznego dziecka? Jak odkryć, zrozumieć i dać siłę swojemu wewnętrznemu dziecku? A dzięki temu podnieść swoją samoocenę - móc wpływać konstruktywnie na swoje emocje i relacje interpersonalne.


Terapia wewnętrznego dziecka powstała na podstawie prac terapeutki Alice Miller oraz praktyki i teorii humanistycznej psychologii w USA. Wewnętrzne Dziecko, które tkwi w każdym z nas to inaczej rozumiany zapis wspomnień, przeżyć ukształtowanych schematów myślowych w dzieciństwie. Owe schematy i doświadczenia z dzieciństwa odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu się osobowości człowieka i wpływają na jego funkcjonowanie w dorosłym życiu.


CZYM JEST PRACA Z WEWNĘTRZNYM DZIECKIEM?!

Praca z wewnętrznym dzieckiem to nic innego jak część pracy ze sobą, uświadomienie sobie tego co ukryte. Zagłębianie się w swojej nieświadomości, ujawnienie nieświadomych emocji, odczuć, doznań, które wypływają destruktywnie na nasz przeżywanie i odbieranie rzeczywistości ,, tu i teraz". Podczas terapii dokonujemy autorefleksji i analizy przeżywanych emocji, zastanawiamy się nad swoimi potrzebami i tym czego nam brakowało w okresie dzieciństwa. Kluczowym jest nawiązanie relacji ze swoją częścią dziecięcą, świadomość braku, ran z tego okresu daje świadomość i tłumaczy występowanie owych reakcji na dane sytuacje i odczuwanych emocji w dorosłym życiu. Dzięki pogłębianiu kontaktu z samym sobą, nabieramy samoświadomości swoich uczuć, potrzeb i emocji oraz umiejętności radzenia sobie z tymi emocjami, traumami jak i codziennymi problemami.


Doświadczenia z dzieciństwa wpływają na nasze funkcjonowanie w dorosłym życiu. Mogą manifestować się po przez stłumiona złość - reakcje złością na sytuacje ,, tu i teraz". reakcje impulsywne, złośliwe w sytuacji która pozornie nie powinna wywoływać złości to nic innego jak braki, traumy , nie zaspokojone potrzeby z dzieciństwa które teraz objawiają się przez odczucia i manifestują po przez zachowanie. Owe doświadczenia wpływają i ujawniają się również w zaburzeniach lękowych. Lęki, których do końca nie rozumiesz, a które pogarszają Twoje samopoczucie i zatrzymają w działaniu. Obniżają motywację i chęć do podejmowania aktywnego działania.


Krytyczny głos utrwalony z okresu dzieciństwa który mówi nie dasz rady , to nie dla Ciebie blokuje Cię i nie pozwala działać jednocześnie obniżając samoocenę. Dopiero uświadomienie sobie z czego to wynika i dlaczego tak się dzieje może powodować uporanie się z tym. Świadomość tego co może to powodować i dlaczego tak się dzieje może dać Ci siłę i możliwość na nowo zaspokojenia swoich potrzeb i uporania się z natarczywymi uczuciami. Możesz zacząć żyć lepiej, na nowo, możesz odkryć w tym wszystkim prawdziwego siebie… uświadomić sobie to czego chcesz, czego potrzebujesz i jak możesz to zrobić. Właśnie poprzez nawiązanie kontaktu z Twoją własną stłumioną częścią osobowości – z Twoim Wewnętrznym Dzieckiem. W tej terapii pracujemy stosując wizualizacje, dialogi wewnętrzne pozwalając zbudować ciepłą i bliską relację dorosłego z jego ,, ja dziecięcym".Skutkuje to zyskiwaniem większej dojrzałości w związkach, umiejętnością zaopiekowania się swoim Wewnętrznym Dzieckiem i możliwością zaspokojenia potrzeb, które były pominięte w okresie, gdy byliśmy dziećmi.

Pewnie nie raz byłeś w sytuacji gdy emocje zawładnęły nad twoim zachowaniem i nie wiedząc dlaczego postąpiłeś w sposób niekontrolowany, kiedy emocje biorą górę i nie wiedząc czemu poddajesz się konkretnym zrachowaniom, czy wyobrażeniom w sytuacji w jakiej się znajdujesz. Odbieramy sytuacje, słowa i komunikaty innych osób nie koniecznie w tej intencji w której są one nam przekazywane. Kierujemy się swoim własnym odbiorem rzeczywistości. Nadajemy mu znaczenie, a owe znaczenie tworzy się w naszym umyśle właśnie po przez doznania i doświadczenia z okresu dzieciństwa. Te emocje bardzo silne i trudno sobie z nimi poradzić. Przeżywany smutek, złość którego powodu do końca nie rozumiemy niekorzystanie wpływa na nas i na relacje z innymi.


Zaistniałe stany emocjonalne prowadzą do zachowań, których nie planujemy - mówimy coś czego wcale nie chcemy powiedzieć, krzyczymy na bliskich. Czy są Ci bliskie takie sytuacje w których łatwo się denerwujesz, płaczesz bez powodu, nie panujesz nad sobą, albo robisz z siebie ofiarę? Zupełnie tak jakbyś nie miał pełnej kontroli nad tym co czujesz i co robisz?

Wszystkie te zachowania to manifestacja nie zaspokojonych potrzeb i ukrytych uczuć ,, wewnętrznego dziecka" , nieświadomej części ,, ja". A dzieje się tak w jednym celu - chcesz poczuć się lepiej, chcesz w końcu pozbyć się napięcia i niepokoju który Ci doskwiera. Do tego w furii, w natłoku przeżywanych emocji czujesz się zagubiony i oczekujesz od innych zrozumienia wsparcia, iż domyślą się o co Ci chodzi i zaspokoją twoje potrzeby.Jak oni mają to wiedzieć, kiedy tak naprawdę Ty sam nie wiesz czego potrzebujesz, dlaczego odczuwasz dane emocje, co się z Tobą dzieje i dlaczego?! Co jest przyczyną ?! I to dopiero praca z wewnętrznym dzieckiem, zagłębienie się w uczucia, autorefleksja, może przynieść efekty i konstruktywnie wpływać na samopoczucie i relacje z samym sobą jak i bliskimi. Gdy uświadomisz sobie swoje potrzeby, przyczynę swoich zachowań będziesz mógł przejąć kontrolę nad swoimi stanami emocjonalnymi.

Ty kierujesz swoim życiem. Nasze wewnętrzne dziecko jest w nas a my musimy się nim zaopiekować. Dać sobie wsparcie, zrozumienie. Uświadomić sobie i zaspokoić potrzeby które nie zostały zaspokojone w okresie gdy byliśmy dziećmi. Chociaż nasi rodzice byli najlepszymi rodzicami jakimi mogli być w danym momencie. Nie zawsze mieli świadomość tego czego potrzebujemy, nieświadomie dla naszego dobra mogli ujawniać głos krytyka, nadopiekuńczość, lęk przed oceną czy wdrukować potrzebę spełniania oczekiwań innych. Wewnątrz każdego z nas znajduje się dziecko o różnym stopniu rozwoju i niezaspokojonych potrzebach. Pora je odkryć i podać mu pomocną dłoń.


pozdrawiam psycholog, psychoterapeuta Klaudia Put

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2 Post
bottom of page