top of page

SPRAWDŹ CZY BALANSUJESZ NA KRAWĘDZI?NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE TRUDNOŚCI ZDROWIA PSYCHICZNEGOCzęsto nieuświadomione - Działające ruchy


,, Mnie to nie dotyczy"

,, Jakoś dam radę"

,, Ja im jeszcze pokaże"

,,Odizoluje się od ludzi to będzie ,, święty spokój"


Brak czasu na wgląd w siebie co się ze mną dzieje, co powoduje pewien dyskomfort i co jest odpowiedzialne za mechanizmy działania prowadzi do zaburzeń samopoczucia, satysfakcji, radości z pracy/ życia.


Dziś jednak zachęcam do obserwacji siebie i refleksji. Być może warto zadać o swoje zdrowie już terazOto 5 najczęstszych alarmujących zaburzeń na które wiele osób nie zwraca uwagi:


1) Nieustanna presja wynikająca z oczekiwań i konieczności ciągłego rozwoju zawodowego.Prowadząca do zaburzeń lękowych ,, Czy nie przegram z rynkiem? A o co grasz? Co tak naprawdę potrzebujesz? Co udowadniasz ?
2) Zaburzenia snu: Praca w trybie nocnym, nadmierna ekspozycja na monitory i wysokie zaangażowanie w projekty mogą prowadzić do zaburzeń snu, takich jak bezsenność lub niedobór jakościowego snu.3) Długie godziny spędzone przed komputerem, częste przerywanie pracy "wrzutkami" i próba jednoczesnego wykonywania wielu zadań przyczyniają się do coraz większego narażenia na pracę pod presją czasu. Taka sytuacja często prowadzi do popełniania większej liczby błędów, co z kolei generuje frustrację i spadek motywacji. Nawet jeśli praca wydaje się lubiana na pierwszy rzut oka, długotrwałe działanie w takim środowisku może prowadzić do wypalenia zawodowego.


4) Problemy z równowagą pracy i życia prywatnego. Wysokie wymagania zawodowe często stawiane przed pracownikami mogą stanowić wyzwanie w znalezieniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Ambicja i dążenie do doskonałości mogą powodować, że osoby starają się robić wszystko jak najlepiej, a często poświęcają dużo czasu na edukację i rozwój zawodowy, nawet po godzinach pracy.


Wpływ ciągłego napięcia związanego z wysokimi wymaganiami zawodowymi może być zauważalny w różnych aspektach życia. Zaburzenia równowagi między pracą a życiem prywatnym mogą prowadzić do konfliktów rodzinnych, trudności w utrzymaniu zdrowych relacji oraz ograniczenia w realizacji zainteresowań i aktywności społecznych. Ponadto, przeciążenie pracą może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne, prowadzić do chronicznego stresu i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób związanych z przeciążeniem.5) Uzależnienia i nadużywanie substancji: Programowanie i praca w branży technologicznej często wiążą się z wysokim poziomem stresu i presji. Konieczność spełniania terminów, rozwiązywanie skomplikowanych problemów i ciągłe dostosowywanie się do szybko zmieniających się wymagań mogą być wyzwaniem dla zdrowia psychicznego.

W rezultacie nadużywanie substancji psychoaktywnych okazuje się złotym środkiem na złagodzenie stresu, poprawę nastroju lub ucieczkę od trudności emocjonalnych.autor: psycholog, psychoterapeuta Klaudia Put

65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page