top of page

Z Jakimi problemami mierzą się osoby zarządzające w IT i dlaczego

Jedną z pułapek, w którą często wpadają osoby zarządzające w IT, jest myślenie "szybciej zrobię to sam niż komuś wytłumaczę".


Wielokrotne tłumaczenie, przekazywanie, a później i tak pojawiają się błędy. Wtedy decydujesz się wziąć wszystko na siebie, bo uważasz, że wykonasz to szybciej i lepiej dla dobra całego projektu. To zrozumiałe, zwłaszcza gdy jesteś Tech Leadem, posiadającym szeroką wiedzę i doświadczenie techniczne. Jednak takie podejście może prowadzić do przeciążenia i wyczerpania. Może również utrudniać rozwój zespołu. Dlatego tak ważne jest umiejętne delegowanie zadań i efektywne przekazywanie wiedzy, aby zespół mógł rozwijać się i wykonywać swoje zadania. Kluczowe jest również odpowiednie dopasowanie zadań do umiejętności poszczególnych członków zespołu.


Z twojej strony jako osoby zarządzającej, ważne jest nauczenie się odpuszczania, przepracowania perfekcjonizmu i nadmiernego poczucia odpowiedzialności, które często prowadzą do negatywnych skutków dla zdrowia.Innym trudnym elementem pracy z zespołem IT jest radzenie sobie z częstymi zmianami, zwłaszcza w przypadku "wrzutek" - niespodziewanych i pilnych projektów czy poprawek. Konfrontowanie się z reakcjami typu "nie no, znowu zmiana?!" może być frustrujące, ale ważne jest zachowanie spokoju i umiejętność tłumaczenia, dlaczego te zmiany są konieczne. Warto skupić się na pokazywaniu konsekwencji braku wprowadzenia nowej funkcjonalności lub zmiany, zamiast skupiać się tylko na powodach, dlaczego warto to zrobić.


Empatia wobec siebie i zespołu jest kluczowa. Nie ukrywaj swojego zdenerwowania czy rozczarowania. Jeżeli powiesz: "Też mnie to denerwuje. Jestem także zmęczony i wyczerpany", to pomoże w budowaniu więzi. Szcera komunikacja jest kluczem do zrozumienia i zaangażowania zespołu.Motywowanie zespołu IT może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy sami czujemy się przemęczeni i pozbawieni energii. W takich momentach ważne jest znalezienie sposobu na podtrzymanie entuzjazmu i wspieranie zespołu. Czasami może to oznaczać organizowanie odprężających aktywności, zapewnianie chwil relaksu czy oferowanie wzajemnego wsparcia technicznego w rozwiązywaniu problemów. Ważne jest również zwiększanie częstotliwości spotkań, podczas których każdy członek zespołu ma możliwość wyrażenia swoich trudności zarówno technicznych, jak i komunikacyjnych, oraz wspólne ich rozwiązywanie.


Terminy są nieodłączną częścią pracy w branży IT, a zarządzanie "dowożonymi taskami" i kontrola jakości wykonania może być wyzwaniem. Niezbędne jest posiadanie elastyczności i umiejętności efektywnego planowania, aby sprostać wymaganiom projektów. Ważne jest także rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, aby lepiej rozumieć potrzeby zespołu i dostosować priorytety. Dobre planowanie bez nadmiernego presji z pewnością ułatwi utrzymanie jakości.


Mimo że pracujesz nad efektywną komunikacją, może się zdarzyć, że spotkasz się z sytuacją, gdy członek zespołu posiada świetne umiejętności techniczne, ale nie potrafi się nimi dzielić. W takich momentach warto zachęcać do pytania o pomoc i oferować wsparcie. Pamiętaj, że nie każdy ma taką samą zdolność do komunikacji, dlatego warto rozwijać swoje umiejętności i cierpliwie wspierać innych.


Innym częstym problemem jest sytuacja, gdy osoba w zespole wykonuje zadanie, ale nie prosi o kolejne, tylko czeka na dalsze polecenia. W takiej sytuacji ważne jest promowanie inicjatywy i samodzielności. Zachęcaj członków zespołu do proaktywności i dawania wyrazu swoim pomysłom. To przyczyni się do większej efektywności i autonomii zespołu.
Frustrujące jest również nieustanne radzenie sobie z błędami i "fack-upami", które mimo wszystko mogą się zdarzać, nawet po wielokrotnym sprawdzeniu i testowaniu.

Ważne jest, aby podejść do tych sytuacji z pozytywną postawą, traktując je jako okazję do nauki i doskonalenia. Wspieraj członków zespołu, aby nie bali się eksperymentować i uczyć się na błędach.

Praca jako lider w branży IT niesie ze sobą wiele unikalnych wyzwań. Ważne jest rozwijanie zarówno umiejętności technicznych, jak i umiejętności zarządzania zespołem. Nieustanna praca nad komunikacją, motywacją, efektywnością i umiejętnością przekazywania wiedzy jest kluczem do sukcesu.


Warto również zauważyć, że pracując w branży IT, często musisz być na bieżąco z najnowszymi technologiami i trendami. Szybkie tempo rozwoju technologicznego może być zarówno ekscytujące, jak i wyczerpujące. Musisz być elastyczny i gotowy na ciągłe uczenie się i doskonalenie swoich umiejętności. Jednocześnie, pamiętaj, że nie jesteś sam - możesz polegać na swoim zespole i szukać wsparcia, gdy tylko tego potrzebujesz.


Praca jako lider w branży IT może być wymagająca, ale także satysfakcjonująca. Kiedy widzisz swój zespół rozwijający się, osiągający cele i dążący do doskonałości, możesz odczuć ogromną satysfakcję. Pamiętaj jednak, że dbanie o własne zdrowie i równowagę życiową jest równie ważne. Zadbaj o czas dla siebie, relaksuj się i dbaj o swoje dobre samopoczucie.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy, wyzwania czy trudności z zarządzaniem w branży IT, zawsze możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty specjalizującego się w pracy z osobami z tej branży. Rozmowa z profesjonalistą może pomóc Ci spojrzeć na sytuacje z nowej perspektywy, rozwikłać trudności i znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z wyzwaniami. Bardzo efektywne okazuje się również praca warsztatowa.


W sytuacji zainteresowania zapraszam do kontaktu


autor: Psycholog, psychoterapeuta Klaudia Put
144 wyświetlenia0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page