top of page

Zaburzenia odżywiania czyli jak kształtować zdrową relację z jedzeniem?
Czy znasz to?

Który to już raz podchodzisz do tematu „zdrowego odżywiania”?

Dieta „cud”….- myślisz sobie – może tym razem przyniesie efekt?

Kolejne wyrzeczenia dotyczące tego co mogę , a czego mi nie wolno zjeść. „Tym razem dam radę”- przekonujesz sam siebie jednocześnie tracąc nadzieję, że Ci się to rzeczywiście uda…

Budzisz się każdego dnia z myślą jaki wynik dziś wskaże waga – czy poczujesz radość bo udało się choć odrobinę schudnąć, czy smutek i może złość, że jednak nic z tego….

To trudne….

Trudne w przeżywaniu są też emocje, które wtedy czujesz…


Galopada myśli i ponowne planowanie, a potem sumienne rozliczanie się z tego co Ci wolno, a czego absolutnie nie możesz jeść…Nadal próbujesz, bardzo chcesz żeby się udało….

Nie bez znaczenia pozostaje tu również sfera życia towarzyskiego, która zaczyna być traktowana jako przeszkoda utrudniająca osiągnięcie celu. Pojawiają się myśli typu: „Czy powinnam spotykać się ze znajomymi? Przecież to kolejne ryzyko zjedzenia nadprogramowych kalorii?! I co wtedy?”
Czy nie brzmi to okropnie? Kolejne wyrzeczenia? Kolejne ograniczenia?

W końcu, gdy spodziewanych efektów brak, a Ty już nie masz więcej sił, aby „walczyć” pojawia się frustracja, rezygnacja, smutek.

Każda z tego typu myśli prowadzi do doświadczania chronicznego stresu, który destrukcyjnie wpływa na zdrowie psychiczne i może prowadzić do zaburzeń odżywiania.

Aby walczyć z tym niekorzystnym schematem skuteczna okazuje się psychoterapia, a w niej zastosowanie technik terapii i zaangażowania, które pokazują jak wykorzystywać umiejętności związane z uważnością.

Kluczowe w tym procesie jest nabywanie umiejętności odpuszczenia sobie nieefektywnej walki i destrukcyjnych sposobów myślenia.

ZACZNIJMY OD PODSTAW.

Czym jest zdrowa dieta i zdrowe odżywianie?

,, Zdrowe odżywianie” to przede wszystkim zdrowe, racjonalne podejście do tematu odżywiania. W dzisiejszym świecie możemy spotkać się z tysiącami różnorodnych diet, aczkolwiek kluczem do osiągnięcia stawianych celów i zadowalających efektów jest kształtowanie zdrowej relacji z jedzeniem.

Po pierwsze – Świadomy Wybór

Uważne zatrzymanie się podczas podejmowania decyzji co zjeść, pozwoli dokonać lepszego wyboru. Świadomy wybór okazuje się wspierający w przełamywaniu destrukcyjnych nawyków żywieniowych i jest pomocny w kształtowaniu nowych, pożądanych zachowań.

Zamiast ślepego działania, wg schematycznej diety ułożonej przez dietetyka warto zastanowić się czego tak naprawdę chcemy, jak możemy to osiągnąć i jak działać w tym kierunku.

Świadomość zmiana nastawienia i myślenia okazują się być leczące i wpływają na nasz komfort psychiczny.

,, Nie działam za karę, lecz działam dla siebie, w zgodzie z samym sobą”, – zmiana owego myślenia okazuje się być bardzo skuteczna.


Jak tego dokonać?

Przydatne może okazać się ćwiczenie zaczerpnięte z terapii akceptacji i zaangażowania. Ćwiczenie uważności i zatrzymania się.

STOP- proste słowo STOP będzie przypominało o tym, iż warto się zatrzymać w sytuacji dokonywania wyboru.

S- spowolnij,

T- skoncentruj się na oddechu,

O- otwórz się – daj miejsce swoim myślom i uczuciom. Pozwól na ich swobody przepływ. Tym samym uświadomisz sobie czego tak naprawdę potrzebujesz.

P- podążając za swoimi wartościami, zadaj sobie pytanie: czego chcę, jaką osobą chcę teraz się stać?

Uważność i zatrzymanie.

Nie od razu zmieni Twoje życie, lecz pozwoli na przyjrzenie się myślom i emocjom, umożliwi podejmowanie świadomych decyzji, a tym samym zbliży do osiągnięcia tego na czym Ci zależy. Działania w zgodzie z własnymi wartościami, uświadomienie sobie dlaczego chcę to osiągnąć, jakie korzyści z tego płyną, jest kluczowe w kształtowaniu ,, nowego podejścia” do zmiany.

Dopiero poprzez pracę nad świadomością i przyglądanie się swoim myślom, emocjom – temu co je wyzwala- możemy zdać sobie sprawę z powodów wystąpienia destrukcyjnych mechanizmów i podjąć pracę nad ich zwalczaniem.
Dlaczego zajadam emocje, dlaczego w sytuacji stresu sięgam po słodycze? Co mi to daje?

To nie chęć zjedzenia czegoś lecz chęć redukcji napięcia.

Po uświadomieniu sobie tej kwestii, możemy dopiero zastanowić się czy jest coś innego co może przyczynić się do redukcji owego napięcia, czy aby na pewno zjedzenie całej czekolady czy paczki chipsów uspokaja i rozwiązuje trudność z jaką się borykasz?

Budowanie samoakceptacji poprzez wygląd zewnętrzny, jedzenie jako chęć uzyskania pocieszenia, ucieczka przed bólem emocjonalnym, chęć spełnienia oczekiwań innych, to tylko kilka aspektów prowadzących do zaburzeń odżywiania.

W celu zaprzestania temu błędnemu schematowi efektywna okazuje się terapia akceptacji i zaangażowania. Poczynając od uświadomienia sobie trudności, czynników wyzwalających poprzez akceptację, przyglądanie się sobie, swoim mechanizmom i wartościom.

Świadomość tego co jest ważne i kluczowe, działanie w zgodzie z samym sobą i swoimi wartościami oraz nabycie umiejętności samokontroli, doprowadzi do osiągnięcia pożądanych efektów.

Nad tym aspektami pracuję w czasie sesji psychoterapii z pacjentami cierpiącymi z powodu zaburzeń odżywiania. Efekty przychodzą w różnym czasie ale co ważne cechują się dużą trwałością.

Pozdrawiam serdecznie,


Klaudia Put

Psycholog, psychoterapeuta.

28 wyświetleń0 komentarzy

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page