top of page
  • klaudiaput005

Zaburzenia zdrowia psychicznego - Co jest ich przyczyną ?

Zaktualizowano: 11 kwi 2021
Zaburzenia i choroby psychiczne to dane wzorce według których postępujemy. Schematy sposobów myślenia, czucia oraz postrzegania rzeczywistości. Częste zniekształcenia i niewłaściwy obraz prowadzi do utrudnienia funkcjonowania w życiu codziennym. Te zniekształcenia są przyczyną cierpienia .


W dzisiejszym świecie jest ich coraz więcej i wpływ ma na to wiele czynników. Najczęściej występujące zaburzenia zdrowia psychicznego to : depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno- kompulsywne, zespół lęku napadowego, zaburzenia pod postacią somatyczną, coraz częstsze uzależnienia a również wszelakie zaburzenia odżywiania.Co je powoduje? Gdzie jest ich przyczyna ?


Mają na nie wpływ różnorodne czynniki stresogenne, genetyczne, biologiczne ale kluczową rolę odgrywa wychowanie i doświadczenie zaznane w dzieciństwie. Dlaczego tak się dzieje ?! Odpowiedź nie jest prosta aczkolwiek wiemy na pewno, że przyczyniają się do tego interakcje w jakie wchodzą dziecięce nierozwiązane konflikty, niezaspokojone potrzeby ze zdarzeniami dnia codziennego.


Chociaż problem, zaburzenie pojawia się w wieku dorosłości przyczyna pojawiła się dużo dużo wcześniej ZABURZENIA ODŻYWIANIA, ZABURZENIA OBSESYJNO- KOMPULSYWNE ORAZ ZABURZENIA LĘKOWE – zastanówmy się dzisiaj co może je powodować ?


Jednym z powodów mogą być nadmierne wymagania stawiane przez znaczące dla dziecka osoby ( rodziców) krytyka profesjonalizm, nadmiarowe dążenie do zadowolenia kogoś , konieczność w każdej sytuacji bycia miłym, podobania się - kosztem tego co samemu się odczuwa brak przyzwolenia na bycie asertywnym wyrażania tego co się czuje.


Do zaburzeń lękowych przyczyniać może się również nadmiarowa ostrożna postawa do świata. Zbyt duże przywiązywanie wagi do kontroli dziecka. Uważaj na siebie, nie idź sam, może stać Ci się krzywda. Kształtowanie u dziecka schematu, iż świat jest zły i niebezpieczny bardzo często powoduje zaburzenia lekowe w przyszłości.


Lękliwość mogą wywoływać również kary stosowane w dzieciństwie przez rodziców za wyrażanie gniewu- zbyt głośny krzyk, płacz. Każda emocja jest ważna, na wszystkie powinno być miejsce w naszym życiu. Wyrażanie emocji to nic złego zaś tłumienie ich w sobie może być bardzo toksyczne i destruktywne.) W przyszłości prowadzi to do braku umiejętnego wyrażania emocji i zaburzeń lękowych.


Wychowanie dziecka to niełatwa sprawa każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej lecz powinien być świadomy, iż takie zachowania mogą powodować w przyszłości różnorakie zaburzenia. A my wszyscy powinnyśmy być świadomi, że każde zaburzenie jakie może u nas się pojawić ma swoje korzenie w dzieciństwie i tylko pełne uświadomienie sobie ich, przepracowanie tego pozwoli na lepsze samopoczucie i zwalczenie problemu.Według badań najbardziej efektywną metodą leczenia zaburzeń i osiągnieciem zdrowia psychicznego jest psychoterapia, która daje możliwość podzielenia się z terapeutą swoimi uczuciami i emocjami. Podczas psychoterapii pacjent uświadamia sobie swoje uczucia, wypracowuje sposoby adekwatnego radzenia sobie z nimi. W procesie psychoterapii po przez budowanie relacji i zaufania pacjent dzieli się swoimi trudnościami, mówi o problemach a razem z terapeutą wypracowuje nowe sposoby radzenia sobie z nimi. Jeśli potrzebujesz wsparcia, pomocy , chcesz przepracować uczucia i doskwierające Ci emocje, zadbać o komfort psychiczny i podnieść satysfakcje życia umów się na pierwszą konsultacje ze specjalistą. Zawalcz o lepszą wersje siebie.


autor tekstu: Klaudia Put

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2 Post
bottom of page